Czy kobiety powinny ćwiczyć siłowo?
O ile mężczyzn nie trzeba specjalnie namawiać na trening siłowy o tyle wiele kobiet ciągle obawia się, że idąc na siłownie, ćwicząc oporowo z ciężarami staną się muskularne. To mit. Jednak bardzo popularny. Na siłowni ciągle większość ćwiczących z hantlami, na maszynach czy ze sztangami to mężczyźni, a sale aerobowe w większości zajmowane są przez kobiety. Tymczasem i aeroby, i trening siłowy są dobre dla mężczyzn jak i dla kobiet. Skąd więc te obawy? Przede wszystkim należy pamiętać, że budowa muskulatury to bardzo trudny i skomplikowany proces. Nie wystarczy sam trening siłowy. Potrzebne są jeszcze odpowiednie bodźce do wzrostu mięśni. Stała progresja treningu, odpowiednia dieta, regeneracja, genetyka i hormony. Dużą rolę odgrywa w procesie budowy mięśni testosteron. U mężczyzn jedną z jego funkcji jest funkcja anaboliczna. Czyli budowa mięśni. Dziennie produkowane jest, w ciele mężczyzny, około 0,4-0,7 mg testosteronu. Rozbudowa masy mięśniowej u mężczyzn jest bardzo trudnym i długim procesem pomimo sporej dawki naturalnego testosteronu. Tymczasem u kobiet dzienna produkcja testosteronu jest około 10 razy mniejsza niż u mężczyzn. Tak minimalna ilość testosteronu, w stosunku do mężczyzn, praktycznie uniemożliwia istotne procesy anaboliczne i budowę dużej muskulatury.
Tak więc spokojnie nie grozi Ci duża muskulatura. Oczywiście lekkie przyrosty mięśni nastąpią, ale one spowodują tylko to, że ciało będzie wyglądać jędrnie, skóra napięta, a proporcie ciała bardziej wyraziste. Dodatkowo praca nad poszczególnymi partiami mięśniowymi powoli uwydatnić te części ciała na których bardziej Ci zależy (np. wysmuklenie talii, uwydatnienie pleców i okolic pośladków w celu podkreślenia sylwetki klepsydry).
Poniżej, dla przykładu, zdjęcia osób odchudzających się dietą i treningiem siłowym (po prawej) oraz dietą i treningiem cardio lub samą dietą (po lewej).
Zdjęcia, oczywiście, dla podkreślenia różnic są dosyć skrajne, jednak oddają ideę.
Przy odchudzaniu dietą i treningiem cardio oraz samą dietą występuje także katabolizm mięśni (spadek masy mięśni). To z jednej strony odchudza sylwetkę, ale powoduje także to, że ciało nie ma jędrności, skóra nie jest napięta i nie widać rzeźby mięśniowej oraz bardzo słabo zarysowują się proporcje ciała. Odchudzanie z treningiem siłowym (przy zachowaniu odpowiedniej diety i regeneracji) daje efekt jędrności, dobrych proporcji, rzeźby. Oczywiście ostateczny wybór należy do Ciebie. Dochodzi jeszcze podniesienie ogólnej sprawności ciała, motoryki i w efekcie polepszenia kondycji i parametrów zdrowotnych. To co da Ci trening cardio, a czego nie da trening siłowy to polepszenie kondycji układu oddechowego i krążenia.
A jeśli szukasz dobrego planu treningowo dietetycznego, indywidualnie dobranego do Ciebie wejdz w poniższy link i dowiedz się więcej:
Znajdziesz tu ofertę na indywidualne plany wraz z opieką.
_________________________________
Obserwuj też w social mediach:
Komentarze