Neu!

Ozempic, cudowny lek na nadwagę, czy zagrożenie?

Ozempic  to lek pierwotnie stosowany w leczeniu cukrzycy ale od jakiegoś czasu stosuje się go również żeby schudnąć. Czy jednak to bezpieczne?

Substancją czynną Ozempicu jest semaglutyd czyli syntetyczna wersja GLP. GLP to jeden z naszych hormonów, odpowiada za uczucie sytości. Nasz organizm wydziela ten hormon  po jedzeniu i wysyła komunikat do mózgu

Ozempic działa wielopoziomowo. Pierwszy poziom jego działania odbywa się w  trzustce, gdzie stymuluje wydzielanie insuliny, hormonu który obniża poziom glukozy, czyli cukru we krwi. Zmniejsza poziom glukagonu, hormonu regulującego  produkcję  glukozy, dzięki temu poziom cukru we krwi jest bardziej stabilny.  W  żołądku Ozempic  spowalnia trawienie, a dalej  opróżnianie go, a to z kolei powoduje, że  jesteśmy syci na dłużej. Kolejna warstwa działania Ozempiku to działanie na mózg, w obrębie podwzgórza.  Ozempic tłumi ośrodek głodu i wzmacnia poczucie  sytości. Obniża też dopaminę, która wydziela się po jedzeniu. To taka reakcja organizmu, „reakcja nagrody” na jedzenie. To często powoduje objadanie się, a jej zmniejszenie powoduje spadek chęci podjadania.

W efekcie po prostu chce nam się jeść znacznie mniej, i wpadamy w deficyt energetyczny. Czyli zaczynamy jeść mniej niż nasz organizm zużywa energii. W efekcie sięga on po rezerwę energetyczną zawartą w tkance tłuszczowej i zaczynamy chudnąć.  

W teorii brzmi to świetnie, osiągamy to co normalnie osiąga się dietą, treningiem i dbałością o regenerację, a więc często ciężką pracą i wyrzeczeniami. Czy jednak to prosta droga na skróty?

Niestety nie. Ozempik to lek. Lek przeznaczony do leczenia cukrzycy i otyłości, a więc ciężkich chorób przewlekłych (tak otyłość jest chorobą). Jest to lek, który można brać tylko na receptę, po konsultacji lekarskiej. Nie jest to łatwy sposób dla leniwych na schudnięcie, ponieważ stosowanie go może nieść ze sobą bardzo wiele niebezpiecznych powikłań.  

Mogą wystąpić nudności, zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, brak apetytu, zmęczenie. Niekontrolowana utrata wagi i deficyt kaloryczny oraz często towarzysząca temu niezbilansowana dieta, spowodowana niskimi dawkami pożywienia mogą mieść poważne konsekwencje zdrowotne. Obserwowane były także zapalenia  trzustki, zmiana wyglądu twarzy, wypadanie włosów. Pojawiły się także doniesienia o zwiększonym ryzyku raka rdzenia tarczycy. Ozempik może też wchodzić w reakcję z niektórymi lekami. Warto także zaznaczyć, ze zbytnia utrata tkanki tłuszczowej może prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Dodatkowo warto zaznaczyć, iż Ozempik rozwiązuje problem nadwagi czasowo, a po zaprzestaniu często mamy mocny efekt jojo.  Poza utratą tkanki tłuszczowej, występowała także utrata masy mięśniowej. Szczególnie jak nie towarzyszył terapii trening siłowy i nie zadbano o zbilansowaną dietę, odpowiednią podaż białka i regenerację. Po zakończeniu stosowania leku, wracała stara dieta, stare nawyki, a masa mięśniowa spadła. To powodowało spadek zapotrzebowania kalorycznego organizmu, a wiec szybsze tycie i finalnie nie tylko powrót do starej wagi, ale wręcz mocniejszego otłuszczenia ciała niż przed terapią.

Podsumowując, Ozempic to lek. Powinien być stosowany tylko  do leczenia chorób i tylko za zgodą i za wskazaniem lekarza, pod jego kontrolą.  

 

Jeśli chcesz zdrowo i mądrze zadbać o swoją sylwetkę to poniższe produkty sa dla Ciebie:

Ebook "Forma 40+" poradnik dla kobiet     

Ebook "Forma 40+" poradnik dla mężczyzn

Ebook "Dbam o formę"

Jeśli jednak potrzebujesz zadbać o siebie pod opieką trenera personalnego i dietetyka poniższy program został opracowany własnie z myślą o Tobie:

Program "Metamorfoza w 6 miesięcy"

Jest też opcja kursu online, jeśli wolisz materiały w postacji fimowej:

Kurs online "10 kroków do sylwetki marzeń"

Pamiętaj najlepsza na świecie inwestycja to inwestycja w siebie. Zrób formę życia!

Więcej ebooków, kursów online i programów dietetyczno treningowych na:

www.dbamoforme.pl

_________________________________

Obserwuj też  nas w social mediach, znajdziesz tam dużo materiałów w tematyce dieta, sylwetka, zdrowie:

Facebook  Instagram  TikTok  Threads  Linkedin

Autor
02.07.2025, 16:21

Kommentar